100 Pyetje Logjike [HOT ⇒]

You see two people. C says: "D and I are both knaves." What are they? Solution: Impossible if C is a knave (both knaves would make the statement true). So C must be a knight. But then both must be knaves – contradiction. Therefore, this is a paradox; no consistent assignment exists. (Excellent for spotting impossible premises.)

Nëse keni mua, doni të më ndani. Nëse më ndani, nuk më keni më. Çfarë jam? 100 Pyetje Logjike

Në një botë ku informacioni na vjen i gatshëm dhe i shpejtë, aftësia për të menduar thellë dhe logjikisht po bëhet një superfuqi. Këto pyetje nuk janë thjesht lojëra; ato janë një palestër për neuronet tuaja. Nga enigmat klasike deri te problemet e ditës së sotme, kjo listë mbulon të gjitha spektrat e mendimit logjik. You see two people

These questions encourage intellectual humility – sometimes logic reveals limits. So C must be a knight